Bolu Tatil Fırsatları
طراحی سایتطراحی وب سایتسرور مجازیوکیل دادگستریوکیل پایه یکوکیل پایه یک دادگستریوکیل دادگستریوکیل پایه یک
A+ A A-

Aşçıları İle Ünlü Osmanlı Kenti Bolu

Bolu TarihiBolu’nun tarihi M.Ö. 1211 senesine kadar uzanır. Bölgenin ilk yerleşik halkı Hititler olmuştur. Lidyalılardan sonra Persler yöreye hakim olmuş; 200 sene Misya ve Patlagonya isimleri ile bölgeyi idare etmişlerdir. M.Ö. 336'da Makedonya Kralı Büyük İskender, Persleri yenerek Bolu'yu ele geçirdi. Büyük İskender'in ölümü üzerine Makedonya Krallığı yıkılınca, Bolu'da da Bitinya Krallığı kuruldu. Bölgeye saldıran Pontusları Roma İmparatorluğu yıkınca Bolu Bizans’ın egemenliğine girdi.

Bolu özellikle Roma döneminde gözde bir yaşam merkezi olmuştur. 11.yy ile 13.yy arasında Bizanslılar ile Anadolu Selçuklular arasında el değiştiren bölge 13.yy’da Anadolu Selçuklularının eline geçmiş ancak kalıcı olamayıp daha sonra da İlhanlıların eline geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Döneminde eline geçmiş ve sancak merkezi yapılmıştır.

Uzun yıllar Osmanlı denetiminde kalan Bolu, 1864 Vilayet Nizamnamesi ile Kastamonu Vilayetine bağlandı. II. Meşrutiyetten Cumhuriyetin ilanına kadar bağımsız sancak olarak yönetilmiş, 1923’te ise il olmuştur.

Çeşitli Kültürlerin ve Dinlerin Hoşgörünün Merkezi Bolu

Bolu tarihi Bizans döneminde Polis denen kent bir piskoposluk merkezi olması ile şekillenir ve 11.yy’da bölük bölük Anadolu’ya ve bölgeye gelen Türkmenler ile devam eder. Hatta ismini Türkmenlerden almıştır.

Bölge çeşitli milletlerin kültürlerin ve dolayısıyla da çeşitli dinlerin etkisinde kalmıştır. Şehirdeki tarihi kalıntılar da bunu net biçimde gözler önüne sermektedir. Ancak üzerlerinde Osmanlı mimari eserleri olduğundan yeterli kazı çalışmaları yapılamamıştır. Yine de şu yapılara göz attığımızda bu söylediklerimizin gerçekliği ortaya çıkmış olacaktır:

    • Ms. 130-138 Antionos Mabedi

Bolu Tarih

  • 16.yy Kadı Camisi
  • 1804 Taşhan
  • 1897 Ilıca Camisi

Bolu Bey’ine kafa tutan yiğit ve cesur Köroğulu da buralıdır. Yöreye gittiğinizde Köroğlu ile ilgili pek çok hikaye, pek çok efsane duyabilirsiniz. Bolu’nun tarihçesi kültürel ve siyasi anlamda oldukça renklidir. Kent merkezi olmasından sonra ticari açıdan da gelişmiş; günümüzde otomotiv sektöründe öncü olması ve kayak turizmine merkez olması nedeniyle oldukça önemli bir konuma sahiptir. 

 

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

Seo

Seo Fiyatları

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Antalya

Antalya

Güney’in sahilleri ve otelleri ile adından söz ettiren kenti Antalya’da yaz tatilleri...

Kapadokya

Kapadokya

Günümüzde kültür gezilerinin uğrak noktası olan Kapadokya turizm açısından büyük bir öneme...

Tüm tatil bölgeleri »

BOLU TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »
طراحی سایتطراحی وب سایتسرور مجازیوکیل دادگستریوکیل پایه یکوکیل پایه یک دادگستریوکیل دادگستریوکیل پایه یک

Yasal Uyarı:
Bu site Bolu'yu tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. boluoteller.net'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome