Bolu Tatil Fırsatları
طراحی سایتطراحی وب سایتسرور مجازیوکیل دادگستریوکیل پایه یکوکیل پایه یک دادگستریوکیل دادگستریوکیل پایه یک
A+ A A-

Bolu’da Gezilecek Yerler- Tarihle Doğanın Buluşma Noktası

Bolu Gezilecek Yerler

Geçmişi çok eskilere dayanan Bolu ili tarih öncesi uygarlıklardan Roma’ya Osmanlılara kadar pek çok topluluğa ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Bolu gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine tarihi bir seyir keyfi yaşatır. Ayrıca yer şekilleri sayesinde kazandığı heybetli görünümü iklimiyle yemyeşil bir yüze bürünüp konuklarını kucaklar.

Günümüz yerleşimi antik kentin üstüne kurulduğu için çok eski dönemlere ait yapılar bulunmamakla birlikte yapılan kazılarda geç dönem kalıntılarına rastlanmakta ve bu kalıntılar Bolu Müzesinde sergilenmektedir.

Şehre gelen ziyaretçiler özellikle doğasına ve yeşiline tutkun olarak dönüyorlar. Bu coğrafyada yeşilin her tonunu görmek mümkün.

Nereleri Görmeliyiz?

Doğal ve tarihi pek çok güzelliğe sahip olan Bolu’da gezilip görülmesi gereken pek çok yer var elbette. Bolu’da nereler gezilir, hangi eserler görülmelidir; sizler için sayfamızda bunları bir araya getirdik.

Abant Gölü

1325 m yükseklikte bulunan göl etrafındaki ormanıyla muhteşem bir görüntü çizmektedir. Gölün üstü nadir bulunan su bitkilerinden olan sarı ve beyaz nilüferlerle kaplanmıştır. Hem kış hem de yaz ziyaret edilmeye müsaittir. Gölün etrafında iki tane lüks otel bulunmaktadır. Abant gölü ve çevresi piknik, kamp, trekking, balıkçılık, at gezintisi, faytonla gezinti gibi aktiviteler için eşi bulunmaz bir alandır. Ayrıca bölge geyiklerin doğal yaşam ortamıdır her an biriyle karşılaşabileceğinizden fotoğraf makineniz daima çekime hazır olmalı.

Göl yeraltı sularıyla beslenmektedir ve Orman Bakanlığı denetimindedir. Abant’a gidecekler her mevsim her an yağmur yağacağını bilmeliler ve önlemlerini almalılar. Güneşin pırıl pırıl olduğu bir günde bir anda sis tepelerin ardından gelip havayı karartabilir ve yağmur yağabilir. Abant Bolu’da gezilecek yerler sıralamasında 1.dir.

Yedigöller Milli Parkı

Abant Gölü

Yedigöller Milli Parkı şehrin 42. km kuzeyinde bulunmakla ve ulaşım özel araçlarla merkez ve Mengen üzerinden sağlanmaktadır. 7 adet irili ufaklı göl bulunmaktadır. Hepsinin ayrı ayrı adları vardır. En ilgi çekici olan ise Kurugöl’dür. Gerçekten kurudur ve sadece günün belli saatlerinde bir miktar su tutabilmekte ancak çok geçmeden bu suyu da kaybetmektedir.

Ayı, domuz, tilki, sansar, kurt vs. gibi yabani hayvanların da doğal yaşam alanıdır.

Çeltikdere Bizans Kilisesi

Abant GölüSeben ilçesine bağlı Çeltikdere köyünde bulunan Çeltikdere Bizans Kilisesi Ms. 842- 1204 yılları tarihlidir. O dönemde Bizans hakimiyetinde olduğundan yapının mimarisinde Orta Bizans dönemi mimari özellikleri görünmektedir. Klasik Bizans dini mimarisine uygun olarak haç biçimde yapılan kilise oldukça iyi korunmuştur.

Akşemseddin Türbesi

Akşemseddin Türbesi Göynük İlçesinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmed’in lalası olan Akşemseddin’in vefatının ardından 1464’te inşa edilmiştir. kesme taştan yapılan dış cephe duvarları üstten kurşun kaplı bir kubbe ile tamamlanmıştır. Mimari açıdan oldukça ilginçtir.

Seben Kaya Evleri

Bölgeye özgü derin vadiler ve o vadileri oluşturan dik yamaçlarda birkaç kattan oluşan Seben Kaya evlerine rastlıyorsunuz ve oraya gittiğinizde bu görüntü adeta eski çağlardan birinde yaşıyormuşsunuz hissini veriyor. Ayrıca bu kaya evlerinin bulunduğu bölgede, kırmızı boyalı haç işaretlerine rastlanması, bunun dışında rastlanılan şapel, rölik çukuru gibi ipuçları bu evlerin çok erken Hristiyanlık döneminden Orta Bizans dönemine kadar kullanıldığını gösteriyor. Ayrıca Seben ilçesi dışında birkaç bölgede daha kaya evlerine rastlanmaktadır. Bu evler kayalar oyularak yapılmıştır, hatta pencereleri dahi vardır.

Büyük Cami (Yıldırım Bayezit Cami)

Kartalkaya Kayak Merkezi

Şehir merkezinde bulunan Büyük Cami 1382 yılında Yıldırım Bayezit tarafından yaptırılmış ancak 1899 yılındaki bir yangınla kül olmuş ve daha sonra bugünkü cami yapılmıştır. Ancak yöre halkı buraya hala Yıldırım Bayezit Camii demektedir. Klasik Türk mimarisinin özelliklerini sergileyerek tek kubbe, çift minare olarak inşa edilmiştir.

Akkayalar Travertenleri

Bu bölgede türünün tek örneği olan Akkayalar Travertenleri 250 metre uzunluğundadır. Bembeyaz görüntüsüyle tam bir gezi noktasıdır. Doğal yapısında herhangi bir bozulma olmadan günümüze kadar gelen travertenler ziyaretçilerini bekliyor. Eğer şimdiye kadar görmediyseniz, biz de mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi Türkiye için çok önemli bir turizm bölgesi. Şehir merkezine 38 km uzaklıktadır. Sezon başından sonuna kadar yoğun bir talep almaktadır. Bölgedeki önemli bir ihtiyacı gidermektedir. Kartalkaya etrafındaki çam ormanlarıyla karşılar sizi. Tek yapmanız gereken berenizi şapkanızı ve bir de mutlaka fotoğraf makinenizi almanız.

Bolu Müzesi

Şehir merkezinde bulunan müzede Osmanlı, Frig, Urartu, Roma, Lidya, Grek ve Bizans dönemine ait kalıntılar ve yöre kültürüne ait eski eşyalar sergilenmektedir. Özellikle tarihi kalıntıların bulunduğu bölüm oldukça ilginç.

Bunlara ek olarak ziyaret etmeniz gereken Bolu kültürel zenginlikleri:

  • Süleyman Paşa Cami, Yıldırım Cami, Kanunî Cami, Yukarı Tekke Cami, Eskiçağa Yıldırım Cami
  • Tokad-i Hayreddin Türbesi, Akşemseddin Türbesi, Ömer Sekkin Türbesi, Aşağı Tekke Türbesi, Ümmi Kemal Türbesi, Kasım Dede Türbesi, Babahızır Türbesi
  • Orta Hamam, Tabaklar Hamamı, Sultan Hamamı, Süleyman Paşa Hamamı
  • Karacasu, Çatak, Bağlum, Sarot kaplıcaları
  • Kuş gözlem alanı
  • Aladağ yaylaları, At yaylası, Gerede yaylaları, Göynük yaylaları vd. 

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

Seo

Seo Fiyatları

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Antalya

Antalya

Güney’in sahilleri ve otelleri ile adından söz ettiren kenti Antalya’da yaz tatilleri...

Kapadokya

Kapadokya

Günümüzde kültür gezilerinin uğrak noktası olan Kapadokya turizm açısından büyük bir öneme...

Tüm tatil bölgeleri »

BOLU TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »
طراحی سایتطراحی وب سایتسرور مجازیوکیل دادگستریوکیل پایه یکوکیل پایه یک دادگستریوکیل دادگستریوکیل پایه یک

Yasal Uyarı:
Bu site Bolu'yu tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. boluoteller.net'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome